top of page

X ışını Uygulamaları

Görüntülemeden, sterilazyona kadar pek çok alanda x-ışınları kullanılır. X ışını kaynağı olarak Co-60 artık tercih edilmemektedir: kapatılamaması, üretmek için nükleer santrallere ihtiyaç duyulması ve potansiyel tehlikesi bu tercihin en önemli sebepleridir. Bu nedenle, elektron demetinden elde edilen x ışınlarının kullanılmasına öncülük etmekteyiz.

25c5f9_74b9e435585b4bb7aa6efc02196f73ac_mv2.jpg

X ışını ile Sterilizasyon

X ışını ile medikal ürünler (kan tüpleri, şırıngalar vs.) sterilize edilebilir ve yeniden kullanılabilir. Elektron demeti ile elde edilen yüksek enerjili x-ışınları kontrollü bir şekilde bir konveyör yardımı ile ışınlama bölgesine gelen ürünleri ışınlar ve ürünlerde bulunan virüs ve bakteriler yok edilir. Böylece kullanılmış ürünler geri dönüştürülebilir veya üretilmiş ürünler sterilize edilmiş şekilde sağlık alanında kullanıma hazır hale getirilebilir.

X ışını ile Güvenlik Uygulaması

Havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi kamuya açık valiz ve çanta tarayıcıları x ışınlarını kullanarak kapalı hacimlerin içine bakabilir. Böylece güvenlik tehdidi oluşturabilecek materyaller tespit edebilir. Benzer şekilde kara sınır kapılarında kamyonlar ve konteynerlerin içi taranabilir. Güvenlik sorunları önlenebilir. Şirketimiz bu konuda çözümler geliştirmektedir. 

DALL·E 2023-03-23 13.39_edited.jpg
PastedGraphic-1 (7).png

X ışını ile Endüstriyel Görüntüleme

X ışınları, malzemeleri ve bunları oluşturan bileşenleri inceleyerek üretim veya birleştirme hatalarını tespit etmek için kullanılır. Ürünlerin kalitesini ve dayanıklılığını ortaya çıkarır. Şirketimiz bünyesinde taşınabilir x ışını kaynağı ve görüntüleme sistemi üretimi Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir.

bottom of page