top of page
ban2.JPG

Elektron Hızlandırıcı Teknolojisi

MeV Mertebesi

MeV Enerjili Endüstriyel Elektron Hızlandırıcısı

Gıda ve medikal sterilizasyon, değerli taşların renklendirilmesi, kalın malzemelerde çapraz bağlama, atık su iyileştirme, X-ışını üreteci yapımı gibi uygulamaları vardır.

25c5f9_74b9e435585b4bb7aa6efc02196f73ac_mv2.webp

Geleneksel Gama ışınlama cihazlarına göre daha güvenilir olan elektron ışınlama cihazları sadece cihaz çalışırken radyasyon üretir ve cihazın hedeflediği bölgeye iletir. Acil durumlarda elektrik kesintisi radyasyon tehlikesinin tamamen önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda ışınlama süresi gama ışınlama cihazlarına göre daha kısa sürelidir. Gama ışınlama cihazlarında ürün birçok açıdan ışınlama alması için kaynağın etrafında hareket ettirilirken elektron demeti ışınlamasında ürünün ışınlama alanından tek sefer geçmesi yeterlidir.

  • Geleneksel ışınlama cihazlarına göre daha güvenilir.

  • Işınlama süresi kısadır.

  • Tek ışınlama ile ürünün tamamı ışınlanabilir

  • Geniş enerji aralığı 400keV-10MeV arası

  • Radyasyon sadece hedeflenen bölgeye iletilir.

Elektronla Işınlama Makinesi- Mevetron1600

pasted-image.tiff
Demet Akımı                             1mA
Demet Enerjisi                    1-5 MeV
Vakum Seviyesi                        mbar
Minimum Demet Çapı               1mm
image.png

 MeV Mertebeli Elektron Hızlandırıcıları endüstride geniş bir yelpaze içinde kullanılmaktadır. 5-10 MeV arası enerjiye sahip hızlandırıcılar ile medikal hızlandırıcılar (radyoterapi), medikal cihaz sterilizasyonu, gıda ışınlaması; 400keV-5MeV arası enerjiye sahip hızlandırıcılar ile kablolar ve araç lastiklerinin dayanımı arttırılabilir (crosslinking), fabrika bacaları temizlenebilir (flue gas treatment), atık sular temizlenebilmektedir.

 Polimer başta kablo ve araç lastiği üretiminde olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Polimerlerin dayanımlarını arttırılması için elektron demeti ile ışınlama yapılabilir. Bu proses ile polimerlerin bağ yapıları birleşerek dayanımı yüksek katma değerli polimer üretimi gerçekleşmiş olur.

 Kömürle çalışan fabrikaların dumanlarındaki azot ve sülfür oksidi işleyip yüzde 90 iyileştirme sağlayarak hava kirliliğini önemli derecede azaltır. Gereken harcama fabrikanın elektrik sarfının yüzde 1’i kadardır. Polonya’da yapılan bir pilot fabrikada ED ile baca gazlarındaki sülfürdioksidin yüzde 95’inin ve nitrojendioksidin yüzde 90’ının yok edildiği gözlenmiştir. Bu gazlar asit yağmurlarına ve dumanlı sise neden olur.

 

 

bottom of page