top of page
ban1.JPG

EDK Makinesi ile Yapılan Kaynak Örnekleri

          ETAŞ bünyesinde üretilen miniEDK2000 makinesi kullanılarak farklı enerjilerde ve akımlarda elektron demeti ile kaynaklar yapılmıştır. Farklı metaller kullanılarak yapılan kaynak örnekleri çeşitli testlere tabi tutularak kaynak derinliği ve sızdırmazlığı test edilmiştir. İhtiyaç doğrultusunda malzemelerde farklı derinliklerde kaynak yapılabilmektedir. 

edk1a.png
edk1c.jpg
edk1h_edited_edited_edited.jpg
edk1g_edited_edited.jpg
edk1b.jpg
edk1d.jpg

      Yukarıda fotoğrafları verilen paslanmaz çelik (SS-439) malzemeden yapılmış et kalınlığı 1.35mm olan parçalar elektron demeti ile farklı enerjilerde kaynak çalışmaları yapılmıştır. İhtiyaca göre ürünlerin bir kısmında tam kaynak derinliği bir kısmında ise kısmi derinlik sağlanmıştır. ETAŞ bünyesinde yapılan çalışmalar ile kaynak derinlikleri gözlemlenmiştir. TÜVSÜD ile kaynak derinlikleri ve sızdırmazlıklar test edilmiştir. Aşağıdaki görselde ise bu malzemelerde yapılan kaynak örneklerinin derinlikleri gösterilmiştir. 

edk1f.jpg
edk1e.jpg
edk1i.jpg

    Aşağıda verilen görselde ise Savunma Sanayi için yapılmış örnekler bulunmaktadır. İlk görselde paslanmaz çelik malzemeye kırmızı ok ile gösterilmiş kısma çevresel kaynak yapılmıştır. İkinci görselde ise alın kaynağı örneği gösterilmektedir.  

Sol altta bulunan 0.7mm çaplı Inconel çubuk üzerine 0.1mm çaplı Nikrom (Ni-Cr metal alaşımı) tel elektron demeti ile kaynaklanmıştır. Kaynaklama sırasında malzeme ısıl girdisi sağ altta bulunan görselde kırmızı ok ile belirtilmiştir.

edk2a_edited.jpg
edk2b.jpg
edk2c_edited.jpg
edk2d.jpg

     Uzay ve Havacılık Sanayisi için elektron demet kaynak makinesi ile yapılan kaynak örneklerinin görselleri aşağıda verilmektedir. İlk görselde 2mm et kalınlığında, 30mm çapında olan paslanmaz çelik (SS-304) boru ile aynı boyutlarda Ti6Al4V alaşım boru çevresel kaynak yapılmıştır.  İkinci görselde ise Mu-metal malzemeden iki plakaya yapılan alın kaynak örneği gösterilmektedir.

edk3a.jpg
edk3b.jpg

         Farklı özellikte materyallerden oluşan malzemeye yapılan kaynak çalışması örneklerinin görselleri aşağıda verilmiştir. İlk görselde paslanmaz çeliklerden oluşan kısmı göstermektedir. Kırmızı ok ile gösterilen kısma uygulanan elektron demeti ile iki aynı tür malzeme kaynaklama  işlemi yapılmıştır. Sol alt görselde ise paslanmaz çelik- bakır kaynak işlemiş yapılmıştır. Sağ üstte ise bakır- bakır kaynak yapılmıştır. Sağ altta ise bakır- paslanmaz çelik kaynak örneği verilmiştir. Malzemenin bütün hali en alt resimde verilmiştir. 4 ayrı elektron demeti kaynağından oluşan malzeme -203C'ye kadar test edilmiş ve sızdırmazlık gözlenmiştir. 

edk4a.jpg
edk4b.jpg
edk4c.jpg
edk4d.jpg
edk4e.jpg

        Aşağıda verilen görsellerde ise elektron demet kaynağı makinesinde yapılan kaynak çalışmalarından farklı olarak hedef hareketine ek olarak elektron demeti hareket ettirilerek kaynaklama işlemi yapılmıştır. Odaklı elektron demetini eksen boyunca hareket ettirerek paslanmaz çelik (SS-310) malzeme çevre kaynak yapılarak birleştirilmiştir. 83.6mm*58.2mm*60.95mm boyutlarında olan malzeme 10mm'lik et kalınlığına sahiptir. Kaynak yapılan yüzey uzunluğu 250mm'dir. 3mm'lik kaynak derinliği hedeflenerek yüzeylerde elektron demeti, köşelerde ise malzeme hareket ettirilerek çalışılmıştır.

edk5a.jpg
edk5b.jpg
bottom of page